Badanie sondażowe

W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 mają miejsce różne wydarzenia, które motywują do podejmowania różnorakich działań, wyrażania i interpretowania pojęć, myśli, uczuć, faktów i opinii.
W grudniu 2021 r. uczennice klasy 1Kp: Oliwia Stępień, Tatiana Słoma i Emilia Pietrzak – członkinie zespołu reporterek projektu „Młodzi w Akcji+” – miały przyjemność przeprowadzić wśród społeczności szkolnej badanie sondażowe na temat różnorodności i wielokulturowości zatytułowane „To nas dotyczy”. Na podstawie wyników sondażu, będącego diagnozą potrzeb ZSO Nr 5, młodzież opracowała cele realizowane w projekcie.
A oto przykłady odpowiedzi, które pojawiały się najczęściej:

1. Gdy słyszysz słowo RÓŻNORODNOŚĆ, to przychodzi ci na myśl:
  • różne poglądy,
  • tolerancja,
  • wielokulturowość,
  • możliwość wyboru,
  • coś ubogacającego.
  1. Gdy słyszysz słowo WIELOKULTUROWOŚĆ, to przychodzi ci na myśl:
  • duża grupa ludzi z wielu krajów, o różnych narodowościach,
  • różne kultury w jednym miejscu.
  1. Czy w social mediach takich jak: youtube, TikTok spotykasz różnorodność i jest ona dla ciebie inspiracją? (w kontekście tematów, wielości kultur, krajów, prezentowanych wizerunków osób, trendów w modzie). Możesz podać przykłady?
  • Tak, śledzę pewną infuencerkę, która inspiruje mnie kulturalno-podróżniczo, zawsze z podróży pokazuje różne rzeczy i osoby, z którymi potem utrzymuje kontakt, poza tym od zawsze odczuwałam sympatię do osób ciemnej karnacji.
  • Tak, youtube to świetny materiał do nauki, właśnie pokazuję klasie filmik o brytyjskich świętach, także to jest dobry przykład jak pokazać dzieciom różnorodność, wielokulturowość w szkole.
  1. Skąd bierze się brak tolerancji/ Dlaczego niektórzy z nas są nietolerancyjni?
  • brak wiedzy,
  • uprzedzenia,
  • sprawy osobiste,
  • obawy.
  1. Czy Lublin jest miastem wielokulturowym? Podaj przykłady.
  • Tak, jest tu wielu studentów obcokrajowców, dużo mniejszości narodowych, to otwarte miasto.
  • Tak, wynika to z historii miasta, od zawsze w Lublinie mieszkały różne narodowości, jest wiele zabytków świadczących o wielokulturowości miasta.
  • Tak, szczególnie przez nasze uniwersytety, to otwarte miasto akademickie.
  1. Czy Lublin jest miastem tolerancyjnym? Podaj przykłady.
  • Tak, świadczą o tym marsze równości, które pokazują że chcemy być miastem tolerancyjnym.
  • Lublin nie jest do końca miastem tolerancyjnym.
  • Środowisko akademickie jest bardzo tolerancyjne.
  • Ze środowiska pozaakademickiego jest sporo osób ze zgrupowań nacjonalistycznych, które w tę tolerancję uderzają.
  1. Czy byłabyś gotowa /byłbyś gotowy na spotkanie i rozmowę z przedstawicielem innej kultury, Dlaczego tak/nie?
    • Tak, byłoby to bardzo interesujące, mogłabym się dowiedzieć dużo o tej kulturze.
    • Tak, zawsze jest okazja aby poznać kogoś nowego, nową kulturę, tradycję, myślę że jest to ciekawe.
    • Tak, bardzo chętnie, zawsze interesowała mnie moda i kuchnia innych kultur, jedyną przeszkodą mogłaby być bariera językowa.