Zaduszki Literackie

29 listopada 2017 roku uczniowie klasy 1N, pod kierunkiem wychowawczyni i jednocześnie nauczycielki języka polskiego – Barbary Smutek zorganizowali Zaduszki Literackie. Impreza taka odbyła się w XIX LO po raz piąty, weszła więc do tradycji szkoły.
Listopad sprzyja refleksji o tych, którzy odeszli, dlatego podczas zaduszkowych wieczorów uczniowie głośno czytają Listy do Jerzego Marii Kuncewiczowej. Teksty te powstały po śmierci męża pisarki, są zapisem tęsknoty za kochanym człowiekiem, dowodem miłości, ale też wyrazem samotności i bólu rozstania
W sali lekcyjnej zaaranżowanej na kawiarnię, przy świecach i odświętnej atmosferze, głośno przeczytano cały utwór Marii Kuncewiczowej, patronki szkoły, Listy do Jerzego.

O rozpoczęcie czytania została poproszona Pani dyrektor Joanna Jędruszczak, następnie czytali wszyscy uczniowie. Tłem dla tekstu była prezentacja multimedialna, ukazująca życie Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wiele zdjęć, zrobiono podczas wycieczki do Kazimierza Dolnego i zwiedzania Kuncewiczówki.
Spotkanie zainspirowało uczniów i zaproszonych gości do refleksji o życiu, miłości i przemijaniu. Pokazało też, że literatura pełna jest treści głębokich i uniwersalnych.