Triada Pamięci

W dniu 15 września 2018 roku uczniowie XIX LO w Lublinie upamiętnili 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Aby zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii, w całej Polsce obchodzone były uroczystości przypominające o tej niechlubnej rocznicy. Nasi uczniowie wzięli udział w wydarzeniu pod nazwą ‘Mila Pamięci Ofiar Komunizmu’, czyli biegu na dystansie jednej mili (1609 metrów). Celem biegu było właśnie budowanie pamięci o ważnych wydarzeniach z naszej przeszłości, co doskonale wpisuje się w założenia naszego ‘szkolnego klubu biegowego’, który realizuje ideę ogólnopolskiego modelu świętowania (na biegowo) różnych rocznic historycznych i zachowywania pamięci o bohaterach poległych w obronie ojczyzny.
‘Mila Pamięci Ofiar Komunizmu’ to jedna z trzech części ‘Biegowej Triady Pamięci’ wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które, połączone, układają się w unikatowy, symboliczny obraz historycznej i współczesnej Polski.
Ogółem 11 osób reprezentowało nasze liceum w tym ważnym wydarzeniu. W sobotni poranek trasą prowadzącą po alejkach lubelskiego Parku Ludowego pobiegli:
Tomasz Ajzak 2 N
Julia Maciąg 2 O
Maciej Kowalczyk 2 O
Natalia Zienkiewicz 2 O
Konrad Marszałek 2 O
Gabriel Przybylski 2 O
Bartek Kłoda 2 O
Irena Budnik 3 N
Weronika Woźniak 3 N
Tymon Kiszczak 3 N
Jakub Socha 3 N
Wydarzenie to (podobnie jak inne tego typu imprezy) zawsze przyciągają uwagę lokalnych mediów. Osoby zainteresowane obejrzeniem krótkiej relacji poświęconej wydarzeniu mogą zrobić to tutaj:
https://lublin.tvp.pl/39021141/bieg-trzeciej-mili-pamieci-ofiar-komunizmu